Hanz De Fuko: Quicksand – Solution for THIN hair !!


The best product for thin hair, click for read more.
Najlepší produkt pre jemné vlasy, klikni a čítaj viac.

SK verzia klik tu

Hey guys,

welcome in pilot of reviews staring bad boy, quicksand by Hanz De Fuko. My reviews won’t be uselessly long. I’ll tell u in short, what u need to know. When I was watching a video reviews on youtube I came up with something. Mostly, none of them talk about the most important thing . Which kind of hair is that product for. Let’s start with review.

Quicksand is mainly for thin hair cause It’s made as light-weight product. That means, Quicksand doesn’t weight down your hair. So your hairstyle will be hold all day. I’ve never seen that consistency before. It spreads between your hands rly easy. It is projected for gravity defying volume, high hold and ofc not stick your hair together. Thanks to oils is quicksand rly easy to use(so smooth). Also provide a nice dry and matte finish.

Like everyone of HDF product Quicksand is also made only from natural ingredients. Smell isn’t so good, maybe only for me, a little bit oily. But nobody tell u have to eat or smell that 😀 . U can smell It only if u get your nose into a jar. After applying that smell isn’t there anymore.

Quicksand is miraculous and do pure magic with thin hair. I suggest everybody to try it. Positive for thin hair is u don’t need to use a lot of products like guys with thicker hair. 🙂

Category: Clay

Hair tip: Thin hair

Directions: Gravity defying volume, dry shampoo

Hold: High

Finish: Dry, matte-semi matte

Ingredients: Certified organic extracts, paraben free

Smell: Slightly oily

Consistency: Creamy – oily

Jar: 56g/2 oz.

Price: 18€

My favorite product at the moment.

95%

I hope u like it, don’t forget to use Follow button for get know about new articles via email. Feel free to use comment section below, share and like. Thanks for support guys, I rly appreciate that.


topČaute,

Pilotný diel rubriky Reviews bude mať na svedomí tento bad boy, Quicksand by Hanz De Fuko. Recenzie na produkty nebudú zbytočne zdĺhavé. V skratke vám poviem to, čo vedieť potrebujete. Ako som si totiž tak prezeral na youtube video recenzie, tak som z toho skoro nič nemal. Nikto tam väčšinou nespomína to najdôležitejšie. Pre aký druh vlasov a účesov je produkt určený. Dosť bolo ale kecov, poďme na samotnú recenziu.

Quicksand je určený hlavne pre jemné vlasy, pretože je navrhnutý ako light weight produkt, čo v preklade znamená, že nezaťažuje vlasy, čiže aj napriek jemným vlasom vám vydrží účes celý deň. Nikdy predtým som nevidel takúto konzistenciu. Rozotiera sa medzi rukami úplne jednoducho. Navrhnutý je pre objemové účesy, ktoré vydržia celý deň. Použiť sa dá aj ako suchý šampón. Quicksand má vysoké držanie a samozrejme nezlepuje vlasy. Vďaka olejom sa tento produkt nanáša veľmi jednoducho a plynulo. Výsledok Quicksandu je stredne matný a suchý finish.

Ako každý HDF výrobok, ani tento nie je výnimkou a ma čisto prírodné zloženie. Vôňa moc príjemná nie je, teda aspoň pre mňa. Je dosť olejovitá, no ale nikto vám predsa nekáže si ku tomu čuchať :D. Pokiaľ nedáte nos až do plechovky, tak nič neucítite a po nanesení na vlasy sa rozplynie.

Quicksand robí s jemnými vlasmi doslova zázraky. Odporúčam každému vyskúšať. Pozitívum je aj to, že ak si ho kupujete kvôli jemným vlasom, tak vám aj dlhšie vydrží, pretože nepotrebujete toľko produktu ako ľudia s hustejšími, tvrdšími vlasmi. 🙂

Kategória: Hlina

Typ vlasov: Jemné vlasy

Účel: Objemové účesy odolávajúce gravitácii, suchý šampón

Držanie: Vysoké

Výsledok: Suchý, stredne matný

Zloženie: Certifikované prírodné extrakty, bez parabenov

Vôňa: Jemne olejovitá, po nanesení na vlasy mizne

Konzistencia: Krémovo-olejová

Balenie: 56g

Cena: 18€

Momentálne môj obľúbený produkt.

95%

Dúfam, že sa ti článok páčil, nezabudni taktiež kliknúť na Follow tlačidlo, aby si mal prehľad o nových článkoch. Komentuj, lajkuj, zdielaj a ostaň naladený. Ďakujem za všetku podporu, veľmi so to cením.

 

top

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s