By Vilain: Dynamite Clay – the power of classic clay


Get know the power of classic clay. Click and read more.
Spoznaj silu klasickej hliny. Klikni a čítaj viac.

SK verzia klik tu
Hey guys,

today I’ll show u next review. I’m talking about Dynamite Clay By Vilain. It’s a classic hair clay what means that It’s hard to scope out of jar and kinda harder to work in your hair. U can use It with thin or thick hair. Just be careful how much of the product u’ll use.

The volume boost is incredible, that’s right. My hair sometimes weighing down cause of product weight. That’s what u’ll  never see with HDF quicksand. Yea, It should be light weight product but I dont like that structure a lot. Whatever, It’s still the better one from By Vilain line. I’m rly confused cause when u use an small amount of the product so your hair fall down rly easy and If u use a lot of product your hair’ll get a super dry, a little bit stick together and when u wanna get some hairstyle from that point, u can lose kinda an big amount of hair . On the other hand, It’s not a problem for thicker hair but thicker hair works better with gold digger or silverfox which I’ll speak later about. Actually, I’m not a big fan of By Vilain line but Dynamite Clay had been my favorite product before I got to know hanz de fuko.

Category: Clay

Hair tip: Thin – thick hair

Directions: Volume boost 

Hold: Extreme high

Finish: Extreme dry, matte

Ingredients: Chemistry

Smell: Strong, something like a caramel but kinda softer

Consistency: Tough

Jar: 65ml / 2.2 oz

Price: 20€

70%

I hope u like it, don’t forget to use Follow button for get know about new articles via email. Feel free to use comment section below, share and like. Thanks for support guys, I rly appreciate that.


topČaute,

dnes som si pre vás pripravil ďalšiu recenziu. Reč bude o Dynamite Clay od By Vilain. Je to klasická hlina, čo znamená, že sa veľmi ťažko naberá a ťažšie sa aj vpracuje do vlasov. Použiť ju môžte s jemnými, tvrdými alebo aj riedkymi a hustými vlasmi. Pozor si treba dávať akurát na množstvo produktu, pretože hlavne pri jemných vlasoch sa môže stať, že ich to až tak vysuší, že ostanú ako po matnom geli :D.

Objem pridáva neskutočne, to sa musí nechať. Mojim vlasom sa občas stávalo to, čo sa pri HDF: quicksand nikdy nestane, že počas dna vám to účes ťahá dole. Je to síce light-weight produkt, no podľa mňa zloženie moc nevychytali. Aj tak je to ale z By Vilain rady jeden z tých lepších produktov. Je to divné, pretože pri jemných vlasoch keď dáte málo produktu, tak vám účes hneď padne a naopak, keď použijete moc produktu, tak sa vlasy úplne vysušia, trochu polepia a aby ste ich dostali do ako-takého vzhľadu, tak vám ich ostane dosť na ruke. Naopak pre hustejšie a tvrdšie vlasy je to iná, no tam zas radšej gold digger alebo silverfox ale o tých si povieme inokedy. Takže nie som moc fanúšikom By Vilain, no pokiaľ sa mi nedostal pod ruky hanz de fuko, tak toto bol môj obľúbený produkt.

Kategória: Hlina

Typ vlasov: Jemné aj tvrdšie

Účel: Pridá silný objemový efekt

Držanie: Extrémne vysoké

Výsledok: Extrémne suchý, matný

Zloženie: Chemické

Vôňa: Silná, niečo ako karamel ale jemnejšia

Konzistencia: Tvrdá

Balenie: 65ml

Cena: 20€

70%

Dúfam, že sa ti článok páčil, nezabudni taktiež kliknúť na Follow tlačidlo, aby si mal prehľad o nových článkoch. Komentuj, lajkuj, zdielaj a ostaň naladený. Ďakujem za všetku podporu, veľmi so to cením.

 

top

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s